Hastane Başhekimi

Doç. Dr. Hülya KILIÇ YILMAZ


Başhekimin Mesajı

 

     17 Kasım Dünya Prematüre Farkındalık Günü

 

     Her yıl tüm dünyada 17 Kasım günü “Prematüre Farkındalık Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu günün amacı prematüre bebeklerimizin varlığını topluma hatırlatmak, sorunları hakkında tüm dünyada farkındalık yaratmaktır. Biz de bu yıl ilk defa bu önemli günü en anlamlı şekilde kutlamak amacıyla böyle bir etkinlik düzenledik. 

    Türkiye’de yılda 150 bin bebek prematüre olarak dünyaya gelmektedir. Prematüre bebekler anne karnında geçirmeleri gereken zamanı tamamlayamadan henüz olgunlaşmamış bedenleriyle doğan bebeklerdir. Bu bebekler tüm güçleriyle yaşama tutunmaya çalışırlar. Bu zorlu mücadelelerinde onlar ve aileleri ciddi fiziksel ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyarlar bu nedenle 17 kasım “Prematüre Farkındalık Günü ile hem onların yaşam savaşını topluma duyurma hem de onlara güç vermeye çalışmaktayız.

    Biz doktorlar ve hemşireler olarak gece – gündüz demeden ve onların sevgili aileleriyle beraber bu bebekleri yaşatmak için uğraşıyoruz ve elimizden geleni yapıyoruz. Yenidoğan Yoğun Bakım çok zorlu bir süreç ve bu süreçte büyüyen – taburcu olan bebekleri burada aramızda görmek çok mutluluk verici. Yaptığımız işin en keyifli kısmı onları sağlıklı bir şekilde aramızda görmektir. Bu bebeklerin sağlıklı ve iyi bir şekilde yaşayabilmesi için zamanında, uzman ellerde ve tam donanımlı Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri olan hastanelerde dünyaya gelmeleri çok önemlidir. Bu bebeklere Yenidoğan uzmanları ve Yenidoğan hemşireleri tarafından bakılması da çok önemlidir.

     Biz Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım ekibi olarak, bebeklerimize en iyi şekilde bakmak üzere hazırız. Biz kocaman bir aileyiz. Enerjimizi onları topluma ve ailelerine sağlıklı bir şekilde teslim edebilme heyecanıyla her zaman bebeklerimizin yanında olacağız.

Yrd.Doç.Dr.Berna HEKİMOĞLU

 

 

Neonatoloji Uzmanı

 

 

 

            

 

 

 

 Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kaşüstü Mahallesi Topal Osman Sokak No:7 Yomra / TRABZON
Tel : ( 0462 ) 341 56 56, ( 0462 ) 341 56 30 - 38, ( 0462 ) 341 56 58 - 63

Akgün Yazılım © 2015 Tüm Hakları Saklıdır